Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya
Arama

Golf sahalarında yeni yardımcımız “TEVI” - GolfMag

05/01/2017

Endüstriyel, ticari ve yer destek hizmetlerini içine alan geniş bir yelpazede standart ve özel üretim olarak yük-personel taşıyıcılar, çekiciler ve daha fazlasını müşterilerine sunan TEVİ, golf sahalarına da adını yazdırıyor. Çevre dostu elektrikli araç üreten Türk markası TEVİ’nin yönetim kurulu üyelerinden Emir Bozkaya ile bir araya geldik ve golf sahaları için uygulamalarından, gelecek planlarına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Aslen Mersin’liyim. TEVI ( Turkısh Electric Vehıcle Industries- TEAS Türk Elektrikli Araç Sanayii)’nin Yönetim Kurulu üyesiyim.

TEVI hakkında bize neler söylemek istersiniz? 

TEVİ 30 yıllık birikimi olan bir aile şirketi aslında. 1988 yılında, kendisi de makine mühendisi olan rahmetli babamız tarafından kuruldu. Babam uzun yıllar Gama Holding bünyesinde yöneticilik yaptıktan sonra emekli olunca kendi işini kurup, yurt içinde ve yurt dışında endüstriyel projeler gerçekleştirdi. Bunların içerisinde kuvvet santralleri, çimento fabrikaları ve petro-kimya tesisleri var. Biz de ikinci nesiliz. 4 kardeşiz ama üçümüz faaliyet gösteriyoruz. Ben en büyükleriyim. Üretim, satış ve pazarlamada görev bölümü var. Herkes bu görev bölümü içerisinde hareket ediyor. TEVİ’nin hikayesi daha çok yeni. 2014 yılında geniş çaplı AR-GE çalışmaları ile başladı. Fikir çok konuşuldu ama ilk somut adım 2014 yılında atıldı. 2016’da da üretime başladık. TEVİ yolun çok başında olmasına rağmen sağlam temeller üzerine kurulmuş bir şirket. Bir ağaç gibi düşünün. Kökünü ne kadar beslerseniz o orantıda sağlam olur ve o kadar meyve verir. Biz de bunu yaptık.

TEVİ’yi  nerelerde görebiliriz?

TEVİ üretken bir marka. Onu birçok yerde konumlandırabilirsiniz. Sadece tatil köylerinde, golf sahalarında, sitelerde, lojmanlarda değil aynı zamanda endüstriyel işletmelerde, hastanelerde, kamu kurumlarında ve havalimanlarında da kullanılabilecek çeşitliliğe sahip. Özellikle endüstriyel uygulamalarda ve işletme içerisinde gerçek anlamda çevreci diyebileceğimiz bir araç.

TEVİ araçlar ne tür uygulamalarda kullanılıyor?

Bugün hepimizin aklına elektrikli araç denildiği zaman buggy türü golf arabaları geliyor. TEVİ sadece bir golf arabası değil ciddi anlamda çekme ve taşıma kapasitesine sahip elektrikli bir araç. Yani hem çevreci hem de güçlü. Bir endüstriyel tesiste üzerine bir ton yük koyarak taşıma işi yapabiliyorsunuz. Arkasına TEVİ’nin yan ürünü olarak ürettiğimiz bir römork ekleyerek (bağlamak sureti ile), 3-3,5 ton belki de daha fazla yük çekebiliyorsunuz. Takdir edersiniz ki her endüstriyel tesis eğimsiz bir arazide kurulu değil. Araçların ve kamyonların giremediği dar alanları ve eğimleri olabiliyor. TEVİ aracı ile bu alanları çok rahat geçilebiliyorsunuz. Askeri üsler, komutanlıklar bu araçlar için bir potansiyel olabilir (Mühimmat taşırken özellikle). Çekme kapasitesinin güçlü olması da hava araçlarının hangardan dışarıya çıkarılmasına imkân sağlayacak. 

Firmalar neden sizi tercih etmeli?

Biz öncelikli olarak ihtiyacı tam anlamıyla karşılama ve çözüm üretme fikriyle yola çıktığımız için firmaları iyi tanımayı ve sorunlarını iyi anlamayı hedefliyoruz. Bu bağlamda firmaları yerinde ziyaret edip uygulamayı anladıktan sonra o uygulamalara yönelik araç konfigüre edebiliyoruz. Bu çok büyük bir avantaj. Eğimlerin yüzde 30 yüzde 40’a çıktığı yerler var. Bu gibi alanlarda normalde buggyler mazotlu olarak kullanılıyor. Bu durum çevre kirliliğine yol açtığı gibi, işletme için de maddi olarak külfetli oluyor. Sonuç olarak araba yine rampada kalıyor. Bizim araçlarımız elektrikli araçlar olduğu için tamamen çevrecidir. Aynı zamanda gövdesi tamamen çelik olup, rampaları kolaylıkla tırmanabilecek güce sahip. Bu alanda sorun-çözüm odaklı tasarladığımız aracımızla müşterimizin memnuniyetini sağladık. Şuan 35 -40 derecelik eğimlerde aracımızla çok rahat misafir taşıma işini yürütüyorlar. Bu diğer alanlara da aynı şekilde yansıyor.

Diğer alanlarda şu an yürütülen çalışmalarınız var mı?

Bir havayolu şirketi ile çalışmalarımız başladı. Muhtemelen 2017 yılı içerisinde araçlarımız havalimanında kullanılmaya başlanılacak. Yapacağımız araç, mevcut kullanılan araçlardan çok daha güçlü ve yaşanan sıkıntılara çözüm olacak. Yine bu aracı da müşterilerimizle beraber geliştirdik. Müşterimiz, teknik ekibimiz ve mühendislerimiz ile bir araya gelerek ve ne tür bir araç istediklerini, uygulamada ne tür sıkıntılar çektiklerini paylaştılar. Bunun üzerine aracın teknik özelliklerini kapasitelerini ve tasarımını gerçekleştirip, çeşitli modifikasyonlardan sonra ortak noktada buluştuk. Muhtemelen 2017 yılı içerisinde demo aracımız hava meydanı içerisinde kullanılmaya başlanacak.

 Tabi bir başka alan hastaneler. Özellikle mega hastaneler. Aracımızı şuanda kullanmaya başladılar. Örneğin; Mersin’de bir hastanede faaliyete geçecek. Şu anda resmi açılış yapılmadı ancak operasyon başladı. 

TEVİ araçlarının avantajları nelerdir ?

Bu araçların güzel tarafı şarj ünitesine gerek olmaması. Direkt şebekeye bağlayıp arabayı şarj edebiliyorsunuz. Yürüme mesafesini bu araçlarla kısa sürede kat ederek bir çalışanın çalışma saatleri içerisinde daha verimli olmasını sağlıyorsunuz. Örneğin;15 dakikada yürüyerek kat ettiği mesafeyi bu araçla 3 dakikada kat edebiliyor. 2-3-4 kişi binilebilen bu araçlarla, arkasına yük de koyarak zamandan tasarruf edebiliyorsunuz. Hem gürültü kirliliğine karşı hem de emisyon anlamında TEVI tamamen çevreci bir araç. Hiç bir şekilde mazotlu araç üretmiyoruz. Bir başka güzel tarafı ise; piyasadaki araçlarda gövde malzemesi olarak kompozit plastik kullanılıyor. Biz çelik malzeme kullanıyoruz. Bu şekilde tok bir araba olduğu gibi araçlar 1 ya da 2 yıl içerisinde eski veya pert diyebileceğimiz bir görünüme gelmiyor. Bu arabaları doğru bakıldığı takdirde uzun yıllar çok sağlıklı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. 

Türkiye’de sanayi çok gelişmiş bir seviyede değil. Böyle bir proje ile cesaretiniz nerden geldi ? 

Rahmetli babamızın bizi bu konuda yüreklendirdiği ve cesaretlendirdiği bir gerçek. Her şeyden önce sağlıklı imkanlarla bize bu alt yapıyı ve eğitimi sağladı. Öncelikle Türkiye bizim ülkemiz. Bizim sanayileşme ile ilgili bir takım düşüşlerimiz ve dalgalanmalarımız olabilir, fakat bu konuda biraz daha duygusal davranmamız gerekiyor. Sadece kar-zarar, getiri-götürü penceresinden bakamayız bu olaya. Ülkemizin Güney Kore’nin 60 yılda yaptığı gibi bir Han Nehri mucizesine ihtiyacı var. Bu mantalitenin, bu düşünce tarzının oturması gerektiğine inanıyoruz. Güney Kore’nin 60 yılda yaptığı Han Nehri mucizesi, dünyanın 11. büyük ekonomisi olmasıyla sonuçlandı. Bunun altında sessiz yapılan bir eğitim devrimi, yüksek teknolojiye yönelme ve büyük Ar-ge yatırımları var. Haliyle rol modelimiz bu anlamda Güney Kore olmalıdır. Güney Kore bu sıçramayı yapabildiyse Türkiye’de de bizler gibi farklı alanlarda bu inisiyatifi kullanabilecek girişimcilerin olması çok önemli. 

‘’Eğitimde Devrime İhtiyacımız Var’’

Her şeyden önce kesinlikle eğitim alanında bir devrime ihtiyacımız var. Biz kendi çapımızda bu imkânlarımızı kullanıyoruz. Ülkemize çok güveniyoruz. Türkiye çok badireler atlattı. Bizim hayıflanma gibi bir lüksümüz yok. Özellikle üretim potansiyeline sahip bir nesil olarak. Bence burada herkes küreklere asılıp, gemiyi sağ salim limana yanaştırmakla mükellef. Herkesin farklı alanlarda yaptığı bir fayda vardır. Bizde iş adamı olarak bu şekilde katkı vermeye çalışıyoruz.

TEVI tamamen yerli değil mi?

Evet. Şöyle; tasarım yerli, üretim yerli, tedarik zincirinin hemen hemen tamamına yakını yerli. Zaten aracımızın isminin açılımı da: Turkish Electrich Vehicle Industries. Biz bunu TEVİ diye kısalttık. Ortaya gülümseyen bir marka çıktı.

Türkiye’de kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz? 

Her uygulama alanı ve faaliyet alanı için farklı bir stratejimiz var. Tatil köyleri, golf sahaları, endüstriyel tesisler için farklı projelerimiz var. Çevreye duyarlı işletmelerin bizim için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yönde ileriye dönük çalışmalarımız olacak. Birde Avrupa birliği iş güvenliği müktesebatında ileriye dönük bir çalışmamız olacak. Örneğin; çalışanların günlük 200 kilodan fazla yük taşımayacağına dair bir kısım maddeler olacak. Bu anlamda iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda da aslında bizim araçlarımız önemli bir pozisyon üstleniyor. Haliyle tatil köylerinin ötesinde endüstriyel bir şekilde yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Tasarımlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu neye ulaşmak istediğiniz ve neyi hedeflediğinizle alakalı. Biz sadece golf sahalarına yönelik değil aynı zamanda diğer alanlarda da uygulamalar gerçekleştiriyoruz. İlk etapta çok güçlü bir araç olmasını, istenileni yapabilmesini düşünüyoruz. Görev odaklı olan araçlarımızın tasarımlarını da daha sade tutabiliyoruz. Aynı zamanda tasarım aşamasında da müşterilerimizle birlikte çalışabiliyoruz. Herhangi bir şekilde kısıtlamamız yok. 

Müşteri için tasarım aşamasında da avantajınız var o halde…

Kesinlikle. Rengini onlara bırakıyoruz. Aracın renginin kurumsal kimlikleriyle örtüşmesini sağlıyoruz böylelikle. Ve müşterinin kendi logolarını yerleştirebiliyoruz. Arabanın kurumla bütünleşmesi için bence bu çok önemli. 

Gelecek planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Kendimizi bir platform olarak görüyoruz. Biz bir tohum attik, bir can suyu verdik. İleride TEVI’nin bir dünya markası olmasını ve bunun da  bizim gibi düşünen, bu felsefeye sahip çıkan gençlerin hedefi doğrultusunda gerçekleşmesini istiyoruz. TEVI’nin ileride bizi de aşan bir marka olacağını ve Türkiye’ninde  neler yapabileceğinin küçük bir örneği olabileceğini ümit ediyoruz ve umuyoruz. Şu anda bünyemizde olan ve ileride bizimle çalışacak olan arkadaşlarımızın bu markayı varması gereken noktaya taşıması gerekiyor.

Yurt dışında da çalışmalarınız var mı? 

Tabi. Yurt dışında da satışlarımız var. Bununla ilgili yurt dışında çalıştığımız temsilciliklerimiz mevcut. Hırvatistan’da Doğu Avrupa’ya bakan bir merkezimiz, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir ofisimiz , Ukrayna’da temsilciliğimiz ve ABD’ de de merkezimiz bulunmakta. Bu bölgelerde şu anda satışlar mevcut. 

‘’Ticaret Dünyanın Her Yerinde Aynı’’

Biz ilk sahaya girerken tereddüt ettik. Çalıştığımız toplulukların ticari alışkanlıklarıyla bizimkiler örtüşecek mi ve onların beklentilerine biz ne kadar cevap verebileceğiz gibi soruları çok düşündük. Biz kendi toplumumuzu ve davranış şekillerini biliyoruz az çok. Ticaret dünyanın her yerinde üç aşağıya beş yukarıya aynı şekilde dönüyormuş onu öğrendik. Onun dışındaki farklılıkları da tolere edecek birikimimiz var.

Siz golfle ilgileniyor musunuz? 

2001 -2005 yılları arasında Romanya’da yaşarken, bir Türk arkadaşım golf oynuyordu. Beni de davet etti bir kaç kez ama tabi olmadı. Motivasyonumu ve yoğunluğumu daha çok işe verince malesef geride kaldı. Ama çok merak ettiğim bir spor. En yakın zamanda başlamayı planlıyorum.  

TEVİ sosyal sorumluluk projeleri hakkında ne düşünüyor? Projeleriniz var mı ? 

Bugün Türkiye’nin önde gelen işletmelerine baktığımız zaman, bunların bir kısmı sadece kar eden birer müessese olmanın ötesine geçmiştir. Müesseselerin artık bir tür sosyal sorumluluk misyonları da var. Sadece kar eden değil aynı zamanda eğitime, çevreye verdiği katkılarıyla da çeşitli projeler gerçekleştiren kurumlar haline gelmişlerdir. Biz de TEVI olarak bununla ilgili orta ve uzun vadede bir kısım sosyal sorumluluk projerleri gerçekleştirmek istiyoruz. Bunların en başında eğitim geliyor. 

 
Haber detayı için tıklayınız

http://golfmag.com.tr/index.php/2017/01/04/golf-sahalarinda-yeni-yardimcimiz-tevi/

Diğer Haberler